دسته بندی : تبلیغاتی

از طریق فیلترهای زیر میتوانید دامنه ی مورد نظرتان را پیدا کنید.

PalizCard.ir

پالیز کارت

پالیز کارت - مناسب برای کسب و کار در زمینه طراحی کارت ویزیت یا کارت ویزیت هوشمند

ReelsHa.ir

ریلزها

ریلزها - مناسب برای راه اندازی یک وبسایت ایرانی برای کسب و کار رو ریلز های اینستاگرام

NFCYar.ir

ان اف سی یار

ان اف سی یار - تکنولوژی ارتباطی - مناسب برای کسب و کار در زمینه چیپ های NFC و کارت ویزیت های هوشمند

TopReals.ir

تاپ ریلز

تاپ ریلز - مناسب برای راه اندازی یک وبسایت ایرانی برای کسب و کار رو ریلز های اینستاگرام

AftabSMS.ir

آفتاب اس ام اس

آفتاب اس ام اس - مناسب برای راه اندازی وبسایت پنل پیامک

MyBilbord.ir

مای بیلبرد (بیلبرد من)

مای بیلبرد (بیلبرد من) - مناسب برای وبسایت نیازمندی های آنلاین. به همراه این دامنه، دامنه MyBilbord هم تقدیم میشود.

GiftAva.ir

گیفت آوا

گیفت آوا - مناسب برای راه اندازی فروشگاه محصولات و هدایای صوتی و هنری به عنوان مثال فروش آنلاین تابلو های موزیکال

CafeKoo.ir

کافه کو

کافه کو / یک دامنه مناسب و کوتاه برای وبسایت یا اپلیکیشن معرفی کافه ها و رستوران ها

KasebKala.ir

کاسب کالا

کاسب کالا / یک دامنه خاص برای راه اندازی مرکز ارتباط ومبادله کالا بین فروشندگان اصناف مختلف

dr-Online.ir

دکتر آنلاین

دکتر آنلاین / مناسب برای راه اندازی وبسایت رزرو نوبت پزشکان و مشاوره آنلاین

NFCMarket.ir

ان اف سی مارکت

ان اف سی مارکت / مناسب برای کسب و کار در زمینه چیپ های nfc و کاربرد آن در رستوران ها، مراکز تجاری، تبلیغات آنلاین و ...

Divarche.ir

دیوارچه

دیوارچه / مناسب برای راه اندازی وبسایت آگهی و نیازمندی / دارای پتانسیل بالا در قرار گیری در ذهن کاربران

GiftWeb.ir

گیفت وب

دامنه "گیفت وب" مناسب سایت های فروشگاهی با منظور فروش پک های هدیه مناسبتی و حتی بعنوان یک سایت انگیزشی و فروش کارت های ت...

HashtagNet.ir

هشتگ نت

هشتگ نت - مناسب برای کسب و کار در زمینه تبلیغات آنلاین و شبکه سازی

Takhfifaro.ir

تخفیفارو

تخفیفارو / مناسب برای راه اندازی وبسایت معرفی کد تخفیف برندهای معروف

NimeVaght.ir

نیمه وقت

نیمه وقت / مناسب برای راه اندازی وبسایت کاریابی و آگهی های استخدامی

Takhfifinja.ir

تخفیف اینجا

تخفیف اینجا / مناسب برای راه اندازی وبسایت در زمینه ارائه کد تخفیف برندهای مختلف

MemeGram.ir

میم گرام

میم گرام | رفتارهایی که ویروس‌وار در جامعه گسترش می‌یابند | مناسب برای راه اندازی وبسایت در زمینه میم های معروف دنیا

MicroVideo.ir

میکرو ویدیو

میکرو ویدیو / مناسب برای راه اندازی وبسایت دانلود و اپلود ویدیو و شبکه اجتماعی

ReelsGram.ir

ریلزگرام

ریلزگرام / مناسب برای کسب و کار در حوزه ریلز اینستاگرام

SuperMarketia.ir

سوپر مارکتیا

سوپر مارکتیا / مناسب برای راه اندازی بازار آنلاین مخصوص سوپر مارکت ها

SalamAnzali.ir

سلام انزلی

سلام انزلی / مناسب برای راه اندازی وبسایت نیازمندی یا گردشگری در حوزه شهر انزلی

NiazVarzeshi.ir

نیاز ورزشی

نیاز ورزشی / مناسب برای راه اندازی وبسایت خبری یا نیازمندی های آنلاین در حوزه ورزش و سلامتی

NiazSanati.ir

نیاز صنعتی

نیاز صنعتی / مناسب برای راه اندازی وبسایت تبلیغاتی یا نیازمندی در حوزه صنعت

NiazFarhangi.ir

نیاز فرهنگی

نیاز فرهنگی / مناسب برای راه اندازی وبسایت نیازمندی های فرهنگی و اجتماعی

118Bartar.ir

118 برتر

118 برتر / مرتبط با مشاغل و اصناف / مناسب برای راه اندازی وبسایت بانک اطلاعات اصناف و مشاغل

AvayeMashaghel.ir

آوای مشاغل

آوای مشاغل / مرتبط با اصناف و مشاغل / مناسب برای راه اندازی وبسایت بانک اطلاعات اصناف و مشاغل

AllEvent.ir

آل ایونت

آل ایونت / دو کلمه ای، کوتاه و رند / مناسب برای وبسایت اطلاع رسانی رویدادها

KiMikhad.ir

کی میخواد

کی میخواد / مفهمومی و خاص / مناسب برای راه اندازی وبسایت تبلیغاتی، نیازمندی و فروئشگاهی

NiazTik.ir

نیاز تیک

نیاز تیک / کوتاه و رند / مناسب برای راه اندازی وبسایت نیازمندی های آنلاین

تبلیغات آنلاین چیست ؟

تبلیغات آنلاین عبارت است از هر فعالیتی که از اینترنت برای ایجاد آگاهی، علاقه یا انجام فعالیتی درباره محصولات و خدمات مشخصی استفاده می‌­کند.
طبق این تعریف در تبلیغات آنلاین سعی می‌­کنیم پیامی را به مخاطب مورد نظر برسانیم تا درباره محصول یا خدمت ما آگاه شود یا فعالیتی را انجام دهد که این ارسال پیام یا از طریق اینترنت است یا اینترنت به همراه کانال‌­های دیگری مثل تلویزیون و…

 

مزایای تبلیغات آنلاین چیست

مزایای تبلیغات آنلاین به طور کلی در 3 دسته خلاصه می‌­شود. این مزایا نسبت به تبلیغات از نوع سنتی است:کم قیمت‌­تر و پر مخاطب‌­تر است

برای تبلیغات آنلاین نسبت به روش­‌های تبلیغات سنتی هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد. به عنوان مثال شما برای بیلبورد گرفتن در بزرگراه‌­های شهر تهران ممکن است تا 10 میلیون تومان ماهیانه برای هر مترمربع بپردازید. قیمت‌­های هر دقیقه تبلیغ در صدا و سیما نیز اعدادی بسیار بزرگ است اما در تبلیغات آنلاین محدوده قیمت‌­ها خیلی خیلی متفاوت است.
 


قابل اندازه­‌گیری است

مزیت خیلی مهم تبلیغات آنلاین نسبت به تبلیغات سنتی در قابلیت اندازه‌­گیری معیارهایی است که شاخص موفقیت یا شکست نسبی یک کمپین تبلیغاتی هستند. به عنوان مثال هنگامی که شما قصد دارید در تلویزیون یک آگهی تبلیغاتی نمایش دهید چگونه می‌­خواهید بدانید که تبلیغ شما موثر بوده است یا خیر. نهایتاً تخمین‌­هایی از این دست خواهید داشت که چند نفر ممکن است شبکه تلویزیون مورد نظر شما را در هنگام پخش تبلیغ ببینند. این موضوع را مقایسه کنید با یک کمپین تبلیغات آنلاینی که تبلیغ‌دهنده می‌­تواند به طور دقیق بداند که چند نفر تبلیغ­ را دیده­‌اند، چند نفر روی آن کلیک کرده‌­اند و به سایت مورد نظر ما رفته‌­اند، چند نفر فعالیت مورد نظر ما مثل خرید را کامل انجام داده‌­اند، چند نفر در میانه راه پشیمان شده‌­اند و حتی می­‌توان آن‌­هایی را که در هر یک از این دسته‌­ها قرار گرفته‌­اند شناسایی کرد و تبلیغات مجزایی برای همان دسته نشان داد. حال شما با دانستن چنین اعداد و ارقامی به خوبی می­‌توانید بدانید که تبلیغات شما چقدر موفقیت‌­آمیز بوده است.

 

قابل شخصی‌­سازی کردن است

مثال مقایسه‌­ای دیگری می­‌زنیم از یک تبلیغات سنتی مثلاً پخش تراکت با تبلیغات آنلاین. پس از اجرای کمپین تبلیغات تراکتی ممکن است عده­‌ای به تبلیغات شما علاقه‌­مند شده و مشتری شما بشوند، عده‌­ای هم بی‌­تفاوت باشند و عده­‌ای هم اصلاً از آن رضایت نداشته باشند. حال شما قصد دارید تا بدانید چه کسانی مشتری شما شده‌­اند تا به آن‌­ها خدمات بیشتری بدهید که به یک مشتری وفادار تبدیل شوند و بدانید چه کسانی بی‌­تفاوت بودند تا بخواهید تخفیفاتی قائل شوید که اولین خرید خود را انجام دهند. در هر صورت شما امکان انجام این کارها را ندارید چرا که شما نهایتاً دو سبک تراکت چاپ خواهید کرد و نمی‌­دانید که مشتریان از غیرمشتریان چگونه جداسازی شوند. اما در تبلیغات آنلاین خیلی ساده می‌­توانید انواع مشتریان خود را بخش‌­بندی (Segmentation) کنید و برای هرکدام تبلیغ منحصر به فرد خود را ارسال کنید. حتی این دسته­‌بندی می­‌تواند جزئی باشد مثل این دسته کاربر: کاربری که از کمپین X به سایت ما آمده و Y ثانیه در صفحه فرود ما بوده است، به صفحه پرداخت هم رسیده اما پرداخت خود را تکمیل نکرده است.حال شما دقیق این کاربر را می‌­شناسید و منحصر به فرد خودش برایش پیامی ارسال می‌­کنید.

 

میخواهیم با انواع تبلیغات آنلاین آشنا شویم

تبلیغات نمایشی (Display Ads)

با سابقه‌­ترین نوع تبلیغات آنلاین، تبلیغات نمایشی است. مصداق این نوع از تبلیغات را معمولاً در بنرهایی دیده‌­اید که اطراف سایت‌­ها در صفحات اصلی یا داخلی یک سایت­، در سایدبار یا میان یک مطلب می­‌بینید. یا همچنین در برخی اپلیکیشن­‌ها و گیم‌­های موبایل می‌­بینید که بنرهایی تبلیغاتی وجود دارند. این بنرها بسته به جایگاهی که در سایت‌­ها و اپ‌های پربازدید ایران ممکن است قرار بگیرند اندازه‌­های گوناگونی خواهد داشت. همچنین حالت‌­های طراحی متفاوتی نیز می‌­توانند به خود بگیرند.

بنرهای ثابت یا بنرهای متحرک (GIF) و یا بنرهای انیمیشن (HTML5) سه دسته اصلی این نوع بنرها هستند. در بنرهای ثابت تنها یک تصویر می‌­بینید، در بنرهای متحرک می‌­توانید چندین تصویر و یا نوشته به فرمت GIF نمایش دهید، در HTML5 نیز ظاهر طراحی شبیه GIF است با این تفاوت که هر تصویر یا فریم از بنر می‌­تواند به لینکی جداگانه متصل باشد. در این نوع از تبلیغات نمایشی، تبلیغ­‌دهنده می‌­تواند در ازای تعداد نمایشی که توسط کاربران انجام شده پول آن را پرداخت کند.تبلیغات کلیکی (Cost Per Click)

در این نوع از تبلیغات آنلاین شما به ازای تعداد کلیکی که در تبلیغات خود دریافت کرده‌­اید پول تبلیغ خود را پرداخت خواهید کرد. بسیاری از کمپین‌­هایی که به صورت پرداخت در ازای نمایش هستند می ‌توانند کلیکی نیز باشند.تبلیغات همسان (Native Ads)

به مرور به دلیل زیاد شدن تبلیغات نمایشی در بسیاری از سایت‌­ها و ایجاد مزاحمت نسبی برای خواننده مطالب سایت ناشر، سبک جدیدی از تبلیغات اینترنتی ارائه شد که در آن تبلیغ‌­ها به صورت همسان و هم­شکل با قالب صفحه سایت درآمد تا مخاطبان بتوانند بهتر مطالب خود را مطالعه کنند و بعد روی تبلیغ جذاب از نظر خودشان کلیک کنند. در این نوع از تبلیغات نیز، تبلیغ‌دهنده می‌­تواند در ازای هر کلیک پرداخت انجام دهد.هدف­‌گیری مجدد (ریتارگتینگ، Retargeting)

در این نوع از تبلیغات آنلاین شما می‌­توانید هر کاربری که مثلاً از طریق تبلیغات همسان به سایت شما آمده‌­اند را هدف‌­گیری کنید که در هر سایت پربازدید دیگری که می‌­روند باز تبلیغاتی از شما ببینند تا اعتبار شما در چشم آنان بیشتر شده یا احتمال خریدشان مضاعف شود.گوگل ادز (Google Ads)

همان­‌طور که می‌­دانید شما می­‌توانید با گوگل ادز (ادوردز) در کلیدواژه‌­های مورد نظرتان در صدر نتایج گوگل ظاهر شوید. گوگل از شما در ازای این نیز به ازای هر کلیک به ارز بین‌­ا­لمللی دریافت وجه خواهد داشت. این نوع از تبلیغات آنلاین در کنار بهینه‌­ سازی سایت می­‌تواند شما را در جست‌وجوی مشتریان بالقوه خودتان بهتر و معتبرتر نشان دهد. کلید­واژه‌ه­ایی که به دنبال جذب جست‌وجوکنندگان آن هستید اگر کلید واژه‌ه­ای پر رقابت باشد هزینه‌­های بیشتری به ازای هر کلیک باید در نظر بگیرید تا بتوانید تبلیغ خود را در صفحه اول گوگل نمایش دهید.تبلیغات متنی (Text Ads)

در تبلیغات متنی، شما می­توانید طبق مدل مرسوم سنتی تبلیغ متنی در روزنامه‌­ها یا رپورتاژ آگهی، این بار در نسخه دیجیتال روزنامه‌­ها و خبرگزاری‌­های معتبر متن رپورتاژ خود را منتشر کنید. طبیعی است که در این باره خبرگزاری‌­ها و سایت‌­ها هر کدام سیاست‌­های قیمتی خاص خود را دارند و همچنین مخاطبان مخصوص به خود.تبلیغات صوتی (Audio Ads)

همه ما مصداق این نوع تبلیغات را غالباً در رادیو شنیده‌­ایم، اما این تبلیغات صوتی رادیویی مزیت‌­های تبلیغات آنلاین که گفته شد را ندارد. تبلیغات صوتی در رسانه‌­های شنیداری آنلاین نیز می­‌تواند رخ دهد. به عنوان مثال شما از این نوع تبلیغات می‌­توانید در رادیوهای اینترنتی استفاده کنید، همچنین در پادکست‌­های آموزشی اینترنتی، پادکست‌­های سرگرم­‌کننده اینترنتی، قبل از شروع کتاب‌­های صوتی، سایت‌­های پخش موسیقی قبل از شروع هر موسیقی و … . برای اجرای چنین تبلیغات‌­هایی نیز معمولاً باید مستقیماً با صاحب رسانه صوتی وارد مذاکره شوید چرا که هر کدام سیاست‌­های قیمت‌­گذاری و محتوایی خاص خود را دارند.تبلیغات ویدیویی (Video Ads)

در این نوع تبلیغات شما محتوایی ویدئویی آماده می­‌کنید و آن را در رسانه‌­های فارسی ارائه می‌­دهید. طول این ویدئوها معمولاً کوتاه است و حاوی پیامی برای دعوت از مشتری به انجام فعالیت. انتشار این ویدئوها برای تبلیغات می‌­تواند در گیم‌­های موبایلی باشد یا سیستم­‌های اشتراک ویدئو مثل یوتیوب یا تلویزیون‌­های اینترنتی یا …

 

تبلیغات ایمیلی (Email Ads)

پیشتر در ایران چنین تبلیغات‌­هایی بسیار رواج داشت به گونه‌­ای که بانکی از ایمیل­ خریداری می‌­شد و به صورت انبوه برای آن‌ها ایمیل تبلیغاتی ارسال می­کردند. به مروز این حالت اسپم و مزاحمت تبلیغات ایمیلی درحال کمرنگ شدن است و شیوه صحیح‌­تر آن در حال رشد است. در حالت صحیح تبلیغات ایمیلی شما باید با اجازه خود کاربر در ازای ارائه خدماتی، ایمیل او را دریافت کنید و بعد مناسب با علائق وی در فواصل زمانی مشخص تبلیغ­‌هایی برای او ارسال کنید. این شیوه صحیح تبلیغات آنلاین ایمیلی بسیار موثر بوده و در وفادارسازی مشتریان بسیار به شما کمک خواهد کرد. همچنین خود سیستم‌­های جیمیل، یاهو، ام اس ان و … نیز خدمات ارسال ایمیل گروهی تبلیغاتی بسته به شرایط جغرافیایی هر کاربر را ارائه می‌­کنند.
 


تبلیغات شبکه‌های اجتماعی (Social Media Ads)

یکی از مرسوم­‌ترین انواع تبلیغات آنلاین، تبلیغات در شبکه­‌های اجتماعی است. به دلیل درگیرسازی (Engagement) بالای کاربران شبکه‌­های اجتماعی، این نوع تبلیغات جایگاه خاصی پیدا کرده است. نکته مهم در این نوع تبلیغات آنلاین آن است که باید متناسب با فرهنگ رفتار کاربران شبکه­‌های اجتماعی در هر کشور تبلیغات، طراحی و اجرا شود. شبکه­‌های اجتماعی بسیار زیادی در دنیا رواج دارند که شما باید روی پرکاربردترین آن­‌ها با علم کامل به تفاوت کاربران و امکانات هرکدام برنامه‌­ریزی کنید. همچنین پیام‌­رسان­‌هایی نیز وجود دارند که علاوه بر شبکه‌­های اجتماعی، بسیار در ارسال تبلیغات شما موثر خواهند بود.شبکه­‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین، توییتر، فیسبوک، یوتیوب، آپارات، پینترست، گوگل پلاس و پیام‌رسان‌­هایی مانند تلگرام، واتس‌­آپ، بله، سروش.

به عنوان مثال باید بدانید، ارتباطی که در اینستاگرام با فالوئرهای خود برقرار می‌­کنید بسیار بسیار متفاوت خواهد بود با ارتباطی که در لینکدین برقرار می‌کنید. متفاوت از نظر زمان ارسال پیام، فرکانس ارسال پیام، فرمت کلی پیام، ادبیات پیام و … . اشتباه بزرگ در این نوع تبلیغات آنلاین ارسال مزاحمت‌­وار پیام تبلیغاتی در همه شبکه­‌های اجتماعی و پیام‌­رسا‌ن‌­ها به طور یکسان است بلکه باید استراتژی‌­های متفاوتی تنظیم کرد. در بسیاری از شرکت‌­های بزرگ برای هر کدام از شبکه­‌های اجتماعی مهم به طور جداگانه مدیران تبلیغات در نظر گرفته می‌­شود.
 


لینک‌­های همکاری در فروش (Affiliate Links)

نوع دیگری از تبلیغات آنلاین ایجاد سیستم همکاری در فروش است. به این معنی که کسانی که محصولات یا خدمات شما را در سایت خود معرفی می‌کنند، اگر این معرفی منجر به خرید کاربر در یک بازه زمانی شود بخشی را به عنوان کمیسیون به معرفی‌­کننده ارائه می‌­کنند. شما نیز می‌­توانید با توسعه ساختارهای فنی این کار، تبلیغات آنلاین بهتری داشته باشید.محتوای ارتقایافته (Sponsered Content)

در این نوع از تبلیغات آنلاین که گاهاً در پلتفرم‌­ها یا شبکه­‌های اجتماعی یا سایت‌های محتوایی دیده‌ایم، شما می­‌توانید محتوا یا پیام­‌های تبلیغاتی که خودتان در آن­ها منتشر کردید را با پرداخت هزینه به ازای نمایش یا کلیک ارتقا دهید. به عنوان مثال اگر در اینستاگرام یا فیسبوک یک پیام تبلیغاتی ارسال کرده‌­اید می‌توانید با پرداخت هزینه آن پیام را جدا از بینندگان ارگانیک محتوایتان به افراد بیشتری برسانید. در کسب‌وکارهای ایرانی مثل دیوار نیز این موضوع هست و می­‌توانید آگهی تبلیغاتی خود را ارتقا دهید تا بیشتر دیده شوند.پوش نوتیفیکیشن (Push Notification)

نوع نسبتاً جدیدی از تبلیغات آنلاین است که در آن با یک  کاربر به خصوص می­‌توانید به طور دائم و شخصی‌سازی‌شده ارتباط برقرار کنید. مثلاً هنگامی‌­که کاربر به سایت شما آمد با کسب اجازه از ایشان می‌­توانید برای همیشه محتوای تبلیغاتی خود را روی مرورگر وب دسکتاپ یا موبایل برای او ارسال کنید. مثلاً برای یک کاربر مشخص که تازه جذب سایت شده تخفیف­‌های خاصی را به صورت نوتیفیکیشن ارسال کنید تا به مشتری وفادارتری تبدیل شود. پلتفرم‌­های هوشمندی در دنیا وجود دارند که ارائه‌­دهنده خدمات پوش نوتیفیکیشن هستند که متاسفانه اکثریت آن­ها یا ایران را تحریم کرده‌­اند یا با زبان فارسی سازگاری ندارند.


حالا که تا حدودی با موضوع تبلیغات آنلاین آشنا شده اید، اگر قصد راه اندازی سامانه ای با این موضوع را دارید میتوانید از دامنه هایی که با موضوع تبلیغات آنلاین در وبسایت رندمارت قرار گرفته استفاده کنید.

اگر در مورد دامنه اطلاعات کافی ندارید ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید :
 

دامنه چیست ؟
دامنه (Domain) همان آدرسی است که با وارد‌کردن آن در مرورگرتان وارد وب‌‌سایت می‌شوید؛ مثلاً www.google.com. اجازه دهید دامنه را به زبان ساده‌تر توضیح دهیم. تصور کنید قصد دارید کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید. برای اینکه کسب‌وکارتان درآمد مناسبی داشته باشد، باید آن را در منطقه‌ای مناسب و نشانی سر‌راستی راه‌اندازی کنید که مشتری شما آن را به‌خاطر بسپارد.

ویژگی اصلی منطقه و نشانی مدنظر شما باید این باشد که کاربر بدون دردسر بتواند آن را بیابد و ترجیح دهد به‌جای اینکه به محل کسب‌وکار رقیبتان برود، پیش شما بیاید؛ چون شما نشانی راحتی دارید که مشتری‌تان آن را به‌خاطر می‌سپارد و احتیاجی نیست خودش را به‌دردسر بیندازد. همان‌طور‌که می‌دانید، این آدرس، تنها به کسب‌وکار شما منحصر است؛ مثلاً بازار، خیابان 1، پلاک 1.

 

آدرس کسب‌وکار در دنیای اینترنت
در دنیای اینترنت نیز همان مثالی که زدیم، صدق می‌کند. وقتی تصمیم می‌گیرید وب‌سایتی راه‌اندازی کنید، قبل از هرچیزی باید آدرسی سر‌راست و به‌یادماندنی و صدالبته منحصر‌به‌فرد داشته باشید که وقتی مشتری یا کاربر آن را در مرورگرش تایپ می‌کند، وب‌سایت شما نمایش داده شود.

 

نام دامنه چیست؟
دامنه (Domain) در فرهنگ لغت فارسی به‌معنای «گسترده» است؛ ولی در دنیای وب قضیه فرق می‌کند و شرکت‌های میزبانی ابری مانند پارس‌پک، از آن برای حفظ و نگه‌داری وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند. نام دامنه در‌واقع یک آی‌پی است که پروتکل DNS که کار اصلی‌اش تبدیل IP به اسم است، آن را به آدرس تبدیل می‌کند.

 

IP چیست؟
همان‌طور‌که در ابتدای مقاله درباره نشانی کسب‌وکار صحبت کردیم و گفتیم باید نشانی‌تان منحصر‌به‌فرد‌ باشد، هنگام راه‌اندازی وب‌سایت نیز، یک کد‌پستی اختصاصی دارید که در دنیای اینترنت، به آن IP می‌گویند و پروتکل DNS آن را به اسم تبدیل می‌کند. برای مثال، اگر این آی پی را 172.217.18.142 در مرورگر وارد کنید، وب‌سایت گوگل نمایش داده می‌شود.

 

بررسی اجزای دامنه
به‌طور‌کلی، دامنه از دو بخش «نام دامنه» یا به عبارتی دامنه سطح دوم SLD و «پسوند دامنه» یا دامنه سطح بالا TLD تشکیل شده است که خروجی آن می‌شود آدرس وب‌سایت شما. به عنوان مثال در آدرس google.com نام دامنه یا SLD همان “google” بوده و “.com” پسوند دامنه یا TLD نامیده می‌شود.

 

نام دامنه
نام دامنه، اسم منحصر‌به‌فرد و یکتای وب‌سایت با قابلیت به‌خاطرسپاری و برند‌شدن و بسیاری از ویژگی‌های دیگر است.

 

پسوند دامنه
پسوند‌های بسیار زیادی وجود دارند که هرکدام از آن ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ مثلاً دامنه ir و دامنه com .

 

انواع پسوند دامنه
پسوند‌ها به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند؛ اما همه آن‌ها باید از شرکت ICANN مجوز دریافت کنند. به پسوند‌هایی که مجوز رسمی دارند، Top Level Domain (به‌اختصار TLD) می‌گویند. در‌ادامه‌، انواع پسوندهای دامنه را معرفی خواهیم کرد.

 

پسوند‌های عمومی
پسوند‌های عمومی شامل این پسوندهاست: com. به‌معنی Commercials و مناسب برای فعالیت تجاری، دامنه net


دامنه net

به‌معنی Network و مناسب برای شبکه و دامنه org. به‌معنی Organization و مناسب برای ارگان‌هاست. نکته مهم این است که محدودیتی برای ثبت دامنه‌های یادشده وجود ندارد و هر‌کسی می‌تواند آن‌ها را ثبت کند.

 

پسوند‌های اختصاصی
این پسوندها همان‌طور‌که از نامشان پیداست، کاملاً اختصاصی ویژه سازمان‌ها یا حتی افرادی با فعالیت‌های مشخص در قوانین و چهارچوب مشخص هستند. ازجمله این دامنه‌ها می‌توان به biz. اشاره کرد که به‌معنی Business و برای کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک با فعالیت خاص است و نیز دامنه محبوب pro. که به‌معنی Professional و ویژه افرادی است که در زمینه‌ای خاص به‌طور حرفه‌ای فعالیت می‌کنند. گفتنی است برای ثبت دامنه pro. به دریافت مجوز نیاز دارید.

 

پسوند‌های دامنه ملی

شاید شما هم پسوند‌های دوحرفی برخی کشورها را بشناسید. دامنه‌هایی مانند ir. که به کشور ایران و tr. که به کشور ترکیه تعلق دارد. باوجوداین، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که چرا برخی از دامنه‌های دوحرفی به کسب‌وکار‌ها مربوط هستند؛ مانند tv. که مربوط به تلویزیون یا co. که مربوط به شرکت‌هاست! پس تکلیف این‌ها چیست؟


نکته مهم این است که اشتباه فکر می‌کنید؛ چراکه در‌واقع دامنه tv. به کشور تووالو (Tuvalu) و دامنه co. به کشور کلمبیا متعلق است که شبیه‌بودن پسوندشان به کسب‌وکار‌ها، باعث شده است که این کشورها از فرصت استفاده کنند و از این طریق دامنه ملی خود را بفروشند. گفتنی است که این قبیل دامنه‌ها فقط به این کشور‌ها خلاصه نمی‌شود و می‌توان به it ،.cc. و… نیز اشاره کرد.

ناگفته نماند برخی از کشور‌ها مانند ایران تقسیم‌بندی‌های مختلف و اختصاصی نیز ایجاد کرده‌اند؛ مانند id. یا ac. که در‌ادامه، آن‌ها را کاملاً توضیح می‌دهیم.
 
ir
همان‌طور‌که گفتیم، این دامنه به کشور خودمان تعلق دارد؛ اما نکته‌ای که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم، این است که مسئول ثبت دامنه‌هایی دارای این پسوند پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات) واقع در تهران و رئیس این ساز‌و‌کار علی‌رضا صالح است.

طبق آمار رسمی ایرنیک (IRNIC)، تا سال 2019 بیش از یک‌میلیون دامنه فارسی ثبت شده است. در‌ادامه، جدول فروش کامل دامنه فارسی را آورده‌ایم:    

 

معرفی انواع دامنه ملی ایران

‌co.ir
این دامنه برای شرکت‌هایی است که مدارک احراز هویت و ثبت شرکت رسمی دارند و در قالب سهامی خاص، عام، مسئولیت محدود و تضامنی فعالیت می‌کنند.
ایران
این دامنه برای دامنه‌های کاملاً فارسی مانند پارس‌پک. ایران است؛ البته با هر مرورگری قابلیت دسترسی ندارند.
ac.ir
این دامنه برای مؤسسه‌های آموزش عالی مانند دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است که مجوز رسمی و مدارک احراز هویت دارند.
id.ir
دامنه‌ای پرسنلی است که فقط ویژه دارندگان ملیت ایرانی است و پیش‌شرط ثبت آن، ارائه کد‌پستی ده‌رقمی و کارت ملی است.
org.ir
این دامنه برای آن دسته از شرکت‌ها و مؤسسه‌های خصوصی فراهم شده است که مدارک احراز هویت دارند.
sch.ir
دامنه‌ای اختصاصی برای مدارس دارای مجوز رسمی از اداره آموزش‌وپرورش است.
gov.ir
این دامنه فقط ویژه مراکز و سازمان‌های دولتی است و مدارک احراز هویت آن‌ها می‌تواند به نام عضو هیئت‌رئیسه یا نماینده شرکت باشد.
net.ir
این دامنه فقط برای شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت رسمی در ایران است.

نحوه ثبت دامین
برای خرید و ثبت دامنه فقط کافی است ابتدا یک نام برای وب‌سایت خود انتخاب و سپس آن را در صفحه خرید دامنه بررسی کنید. اگر نام دامنه وجود داشت و قبلاً کسی آن را نخریده بود، می‌توانید آن را بخرید. قبل از انتخاب نام دامنه، بهتر است چند نکته را با یکدیگر مرور کنیم.
 
نکات انتخاب نام دامنه
  • نامی که انتخاب می‌کنید، نباید مشابه برندی معروف باشد؛ زیرا هنگام سئو و بهینه‌سازی به‌مشکل برمی‌خورید یا ممکن است به‌دلیل مسائل برندینگ، دامنه شما توقیف شود.
  • نام دامنه باید بسیار کوتاه باشد؛ بنا‌بر‌این، تاحدممکن آن را خلاصه کنید.
  • نام دامنه انتخابی شما باید تلفظش آسان باشد و به‌راحتی بتوان آن را حفظ کرد تا کاربران را به‌دردسر نیندازد.
  • تا حد ممکن سعی کنید نام فیلد کاری‌ خود را در دامنه مدنظرتان بگنجانید. برای مثال، اگر درزمینه فروش دوچرخه فعالیت می‌کنید، از Docharkhe یا Bicycle در نام دامنه استفاده کنید.
  • تاحدممکن در دامنه انتخابی‌تان از فاصله (خط تیره یا دَش) و اعداد استفاده نکنید.